1

Malatya Kuru Kayısı Cenneti Bizim Yöre !

Tıp kitaplarında dahi adı geçecek kadar sağlığa faydalı bir besin olan kuru kayısı aranılan doğallığı ve eşsiz lezzetiyle sizler için özel olarak üretilerek Malatya topraklarından evlerinize taşınıyor. Kuru kayısı faydaları ile sizleri aile boyu korusun ve sizlere de bu tüm yöresel lezzetin keyfini çıkarmak kalsın diye özel olarak ürettiğimiz ürünlerimiz, Bizim Yöre kalitesiyle karşınızda!

Kuru Kayısı Çeşitleri

Ülkemizde Malatya dendiğinde akıllara ilk gelen mahsul olan kayısının ve bunun en sevilen hali olan kuru kayısının, farklı kullanım şekilleri ve damak tatları için hepsi birbirinden faydalı, farklı çeşitlerini sunuyoruz. Kuru kayısı faydaları ile daha yakından tanışmanız için sizleri bu farklı çeşitler ile tanıştırmak isteriz.

Gün Kurusu Kayısı: Malatya’yla adeta özdeşleşen ürünlerden olan gün kurusu kayısı adını tamamen güneşe serilerek kurutulmasından almaktadır. Kuruma aşamasında güneş ışığına asla direkt temas etmez ve böylece sululuğunu, besin değerlerini korumaktadır. 

Sarı Kuru Kayısı: Malatya’nın bereketli topraklarının en çok bilinen ürünlerinden olan sarı kuru kayısılar, sevdiğiniz lezzetiyle kayısının uzun süreler boyunca korunması için kükürt kullanılarak sarartılması ve kurutulmasıyla elde edilmektedir.

Hoşaflık Ekşi Tatlı Kayısı Kurusu: Naturel kuru kayısılarımızın en çok sevilen ve en çok tüketilen çeşitlerinden olan ekşi tatlı kuru kayısı, kendine has aromasıyla daha çok hoşaf yapımında kullanılmaktadır.

Sağlığı ve damak tadı için Malatya’nın eşsiz doğal ürünlerini tüketenlerden sıklıkla gül kurusu kayısı çeşidi var mı sorusunu almaktayız. Ancak halk arasında bazen bu şekilde anılan kuru kayısıların aslında gün kurusu olduğu ve gül kurusu şeklinde bir çeşit olmadığı bilinmelidir.

Organik Kuru Kayısı Var mı?

Kuru kayısının faydalarını görmek isteyenler, elbette bu ürünü en doğal ve organik haliyle tüketmeyi de dilemektedir. Malatya kayısılarını sizler için tüm doğallığı ile yetiştiren ekibimiz, aynı özen ve doğallıkla hasadı gerçekleştirmektedir. Ancak organik kuru kayısı almak isteyenlerin öncelikle bir ürünün kanuni olarak organik unvanı alabilmesi için gereken şartlar hakkında bilgi sahibi olması faydalı olacaktır.

Kayısıların uzun süre dayanabilmesi, güneş ışığına maruz kaldığında bozulmak ve çürümek yerine kuruması için mahsullere zorunlu olarak işlem uygulanmaktadır. Bu durumda kurutulan mahsul doğal olsa da maalesef yasal açıdan organik kuru kayısı üretilmesi imkansız olmaktadır.

Gün Kurusu Kayısı Kaç Kalori?

Kilosunu düşünenler tarafından da rahatça tüketilen ürünlerimize bakıldığında, 1 adet gün kurusu kayısı kalori ortalama olarak 25 kcal. değerindedir. Diyet yapanlar için gün içerisinde 2 ila 3 adet tüketilmesi önerilmektedir.

Kuru Kayısı Fiyatları 2020 Yılı İçin Kilosu ve Fiyatı Ne Kadar?

Malatya’nın tamamen doğal ve organik mahsullerinin güneş ışığı ile kurutulmasıyla elde edilen kuru kayısıların fiyatı, elbette alış veriş yaptığınız yere göre değişecektir. Ayrıca hangi kuru kayısının tüketilmesini tercih etmiş olduğunuza bağlı olarak tam kilo fiyatı da değişir. Ortalama 25 – 30 TL arasında değişen gün kurusu kilo fiyatları, Bizim Yöre ailesi tarafından sizlere en uygun, en bütçe dostu hali belirlenerek belirtilir.

Kuru Kayısı Bozulur mu? Nasıl Muhafaza Edilmeli?

Kurutma işlemleri esnasında büyük ölçüde su kaybettiği için kolay kolay bozulmayan kuru kayısılarımız, doğru koşullarda saklanmasına bağlı olarak aylara korunabilmektedir. Gün kurusunun diğer çeşitlere göre daha sulu olması nedeniyle dayanıklılığı daha az olmakta, ancak sarı kuru kayısının kükürt sayesinde daha uzun süre tazeliğini koruduğu görülmektedir.

Kuru kayısının ideal olarak serin, kuru ve direkt güneş ışığı almayan bir yerde saklanması gerekmektedir.

Gün Kurusu Kayısı Nasıl Tüketilmelidir?

Gün içinde dilediğiniz zaman gün kurusu kayısılarımızın tadını çıkarabilir ve anında enerji depolayabilirsiniz. Diyetlerinizde de güvenle tüketebileceğiniz bu ürünlerimizi bitki çayları gibi içeceklerle birlikte ara öğünlerde yiyebilir; hoşaftan reçele, turtalardan kurabiyelere kadar pek çok leziz tarifin içerisinde kullanarak hamaratlığınızı kaliteli ürünlerimizle birleştirebilirsiniz.  

Kuru Kayısı Alırken Neden Bizim Yöre Tercih Etmelisiniz?

Malatya’da bulunan ve tamamen organik tarım koşullarına dikkat edilerek elde edilen kayısılarımız, yine aynı doğal koşullarda, hem besin değeri hem de lezzeti korunarak kurutulur. Bu özenli ve özel ürünler hem sizlerin hem de sevdiklerinizin şifa bulması, enerji dolu günler geçirmesi ve ağzının tatlanması için özenle paketlenir, Malatya topraklarından evlerinize taşınır.

Ürünlerimize ve doğallığına o kadar güveniyoruz ki beğenmemeniz halinde anında koşulsuz iade alıyoruz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR