Kuru MeyveErik Kurusu (ekşi) 1 Kg | Yeni Mahsül Malatya Yöresel Ürünü
Kuru MeyveErik Kurusu (ekşi) 1 Kg | Yeni Mahsül Malatya Yöresel Ürünü

Kuru Erik - ekşi -1 Kg | Yeni Mahsül Malatya Yöresel Ürünü

5,00
Fiyat : ₺134,90(KDV Dahil)

Kuru erik Malatya'nın Yeşilyurt, Battagazi, Darende, Yazıhan, Hekimhan ilçeleri başta olmak üzere çevre bölgelerde yetişen can eriği tabir edilen ekşi sarı eriklerin güneşte kurutulması ile elde edilen besin değeri yüksek mükemmel bir lezzettir. Ürünümüz yeni mahsül olup %100 lezzet garantisi vardır. Beğenmediğiniz taktirde iade garantisi bulunmaktadır.

Yaz aylarında aşına olduğumuz can eriğini kurutarak elde ettiğimiz kuru erik; lezzet kalitesinden hiçbir şekilde taviz vermeden en güzel formda sizlere sunuyoruz.  Bu muhteşem lezzeti denediğinizde ve sağlık için faydalarını öğrendiğinizde sizler için vazgeçilmez ürünlerden bir tanesi haline gelecek. İçeriğinde potasyum, lif, demir ve K vitamini içerek erik kurusu vücut için muhteşem bir üründür. Küçük bir kase tüketilmesi günlük K vitamini ihtiyacının %87’sini karşılayabilir.

İçeriğinde yer alan maddeler kalp sağılığı yönünden çok önemlidir. Kalp ve çevresinde yer alan sinirlerin en iyi şekilde çalışmasını sağlar. Ani baş dönmeleri olan kişiler için çok faydalı bir üründür. Kalp krizi riskini çok ciddi şekilde azaltabilmektedir. Ayrıca içeriğinde yer alan kalsiyum sayesinde kemik erimesine karşı verilen savaşta önemli bir müttefik olacaktır.


Kuru Erik Nasıl Elde Edilir?


Eriğin kurutulması işlemi çok zahmetli olmayan ancak zaman alan bir işlemdir. Bu işlemde insanların iki farklı seçenekleri bulunur. İlk olarak erikler güneş ışığının altında kurutulabilmektedir. Güneş ışınları, doğal yapısı ile birlikte eriğe çok faydalı olacak ve içerisinde vücut için yararlı olan maddelerin sayısında artış meydana getirecektir.

Alternatif olarak erik kurusu yapmak için fırınlar da kullanılabilmektedir. Tepsilere düzgün bir biçimde dizilen erikler fırında 4 saat gibi kısa bir süre içerisinde kurumuş hale gelecektir. Güneş altında en az 4-5 gün durması gereken erikler fırında bu kadar çabuk olduğundan birçok üretici bu şekilde hazırlamayı tercih eder.

Kaliteli Kuru Erik Nereden Alınır ?

Muhteşem kalitede bir erik kurusunun ilk şartı güneşin altında kurutulmuş olmasıdır. Doğallığını kaybetmemesi için güneş altında kurutulması çok büyük önem arz eder. Ancak sürekli olarak yüksek seviyede talep geldiğinden bazı üreticiler bu süreyi beklemeden fırında kurutma işlemini gerçekleştirirler.

Yöresel ve doğal ürünler sektöründe çok önemli bir yere sahip olan sitemiz diğer ürünlerinde olduğu gibi Kuru erik üretiminde de her zaman doğallıktan yanadır. Sitemiz güneşin altına kurutularak üretilen doğal eriklerin satış işlemini gerçekleştirmektedir. Muhteşem bir şekilde paketlenen kuru erikler, verdiğiniz adreslere kısa süre içerisinde teslim edilir. Herhangi bir problem yaşandığında hemen bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Gramaj açıklaması

Tüm ürünlerimiz dökme harman olduğundan dolayı  sipariş ile birlikte brüt olarak tartılıp paketlenmektedir. Satışta bulunan tüm ürünlerimizi  1 Kg , 2 Kg, 3 Kg ve 5 kg lık  kutu ambalajlar veya  1 Kg , 2 Kg, 3 Kg ve 5 kg lık şeffaf bidon ambalajlara koyarak müşterilerimize yolluyoruz.  1 Kg’lık Şeffaf polietilen Kutu ambalajımız 30-55 Gram, 2 Kg’lık Kutu ambalajımız 90 Gram,  3 Kg’lık Kutu ambalajımız 100 Gram, 5 Kg’lık Kutu ambalajımız 120 Gram, 1 Kg’lık Şeffaf bidon ambalajımız  80 Gram, 2 Kg’lık şeffaf bidon ambalajımız 95 Gram , 5 Kg’lık Şeffaf bidon ambalajımız 125 Gram dara değere sahiptir. Özelikle istenilmediği taktirdi Ürünlerimiz bu özel kutu veya ambalajlar la da gönderilebilmektedir, net değere sahip ürünler özel şefaf polietilen ambalajlarla gönerilmektedir. Siparişlerinizin net değere sahip olan bu ambalajla özellikle gönderilmesini talep ederseniz sipariş sonrası lütfen iletişim kurunuz.  

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR